Producenci
Promocje
Nasiona na kiełki - Brokuł 250g
Nasiona na kiełki - Brokuł 250g
34,39 zł 29,90 zł
szt.
Nasiona na kiełki - Słonecznik 250g
Nasiona na kiełki - Słonecznik 250g
15,99 zł 9,90 zł
szt.
Nasiona na kiełki - Rzeżucha 250g
Nasiona na kiełki - Rzeżucha 250g
8,05 zł 4,90 zł
szt.
Nasiona na kiełki - Rzeżucha 100g
Nasiona na kiełki - Rzeżucha 100g
5,75 zł 3,90 zł
szt.
Nasiona na kiełki - Rzodkiewka 10g, BIO
Nasiona na kiełki - Rzodkiewka 10g, BIO
2,58 zł 1,99 zł
szt.
Jem świadomie
Jem świadomie

... zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji gotowe rozwiązania. Jak się jednak okazuje, produkty te są wysoce narażone na zanieczyszczenia, czego skutkiem były już liczne przypadki zatrucia bakterią E. coli i im podobnymi.


Podstawowym problemem jest między innymi zapominanie bądź ignorowanie potrzeby dokładnego mycia warzyw i owoców przed ich spożyciem. Ślepa wiara w zapewniania producentów o bezpieczeństwie i czystości pokarmów paczkowanych, może być tragiczna w skutkach, czego przykładem było niedawne 144 zatrucia w Anglii oraz kolejne 60 w Szkocji i Walii, z czego kilka przypadków śmiertelnych.

Zdrowe produkty - śmiertelne zagrożenie?

Kiełki czy różnego rodzaju warzywa oraz owoce to samo zdrowie, jednak ich uprawa, przetwórstwo, nieprawidłowe przechowywanie czy transport mogą przyczyniać się do ich skażenia. Jedną z poważnych konsekwencji tego stanu rzeczy są zakażenia pałeczką okrężnicy, które pomimo swojej rzadkości, mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem. Warto pamiętać, że efekty spożycia bakterii mogą objawiać się dopiero po dwóch tygodniach od spożycia feralnego przysmaku. Do najczęstszych z nich należą między innymi biegunka z krwią, skurcze żołądka czy gorączka.

Problemy zdrowotne powodowane spożyciem skażonych kiełków

Znajdująca się również w naturalnej ludzkiej florze bakteryjnej bakteria E. coli to wsparcie dla procesów trawienia oraz produkcji witamin B oraz K, które są niezbędne dla naszego organizmu. Znajduje się ona w naszym jelicie grubym, gdzie pełni swoje dobroczynne funkcje. Niestety jej obecność w innych partiach naszego organizmu, może nieść bardzo poważne problemy.

Konsekwencją spożycia bakterii E. Coli mogą być zatrucia pokarmowe, które odczuwamy w postaci wymiotów czy biegunki, jednak u osób z osłabioną odpornością, reakcje te mogą być nieprzewidywalne. Do grupy zwiększonego ryzyka poważnych konsekwencji zatrucia pałeczką okrężnicy należą osoby starsze, dzieci oraz osoby osłabione chorobą itp. W skrajnych przypadkach spożycia skażonych kiełków, może dojść do pojawienia się stanów zapalnych, w tym zapalenia opon mózgowych, zapalenia otrzewnej czy nawet sepsy.

Przechowywane w szczelnie zamkniętych workach foliowych kiełki i inne produkty tego typu, zyskują beztlenowe i wilgotne środowisko – wymarzone do rozwoju bakterii, które chętnie się w tych warunkach rozmnażają. Jak wynika z badań, już kilka dni przechowywania paczkowanych produktów w lodówce, może zwiększać ryzyko namnożenia się Salmonelli ze 100 do 100 000! Niebezpieczny jest również tzw. biofilm – im dłużej przechowujemy pokarmy w folii, tym bakterie intensywniej wszczepiają się w listki, skutecznie utrudniając, a nawet uniemożliwiając ich usunięcie nawet podczas solidnego mycia pod bieżącą wodą.

Problem skażenia może pojawiać się również przed zapakowaniem produktów, bowiem dla przykładu pałeczki Salmonelli mogą być pobierane z miejsca upraw, skąd dostają się do naczyniowego układu kiełkującego. Zintegrowane w ten sposób bakterie, mogą przemieszczać się na wolne od skażenia listki np. podczas ich mycia.

Jak zapobiec zakażeniom i z przyjemnością zajadać kiełki i inne przysmaki?

Prawdą jest, że nie jesteśmy w stanie doskonale wysterylizować wszystkich warzyw, owoców czy właśnie kiełków, które uwielbiamy spożywać – ryzyko istnieje zawsze. Możemy jednak im zapobiegać, aby móc cieszyć się ich walorami każdego dnia.

Jedną z opcji jest przestrzeganie zasad higieny. Choroba brudnych rąk, jak inaczej nazywane jest zakażenie bakterią E. Coli to najczęstsza przyczyna zakażeń i zachorowań. Dbałość o ten aspekt higieny, pomoże nam uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Poza powyższym, najlepszym i zarazem najpewniejszym sposobem na spożywanie kiełków bez obaw jest kupowanie nasion i samodzielne ich uprawianie. Jest to niezwykle przyjemne i satysfakcjonujące zajęcie, a przy tym smakowite rozwiązanie, które nie wymaga zbyt wiele pracy i zapewnia zdrową dietę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl